Opublikowano 1 komentarz

Jak ustawić północ w SketchUp

Jak ustawić północ w SketchUp Solar North

Przy projektowaniu powinna być dla nas istotna świadomość, z której strony mamy północ. W jaki sposób będzie oświetlony nasz obiekt i jak światło będzie wpadało przez okna.

SketchUp ma swoje domyśle ustawienia kierunków świata. Zielona nieprzerywana linia wyznacza nam kierunek północny. Zielona przerywana linia wskazuje kierunek południowy. Czerwona nieprzerywana linia oznacza wschód. A czerwona przerywana linia układu współrzędnych wyznacza zachód.

Na szczęście, żeby zmienić ustawienie obiektu w SketchUp w stosunku do stron świata nie musisz go obracać. Mogłoby być to uciążliwe w przypadku kiedy masz ustawione już sceny do renderowania. Bo każde obrócenie powoduje, że ustawienia widoków nam się zmienią.

Jak ustawić północ w SketchUp?

Do sprawdzania i ustawienia północy w SketchUp służy plugin Solar North. Możemy pobrać go z Extension Warehouse, najlepiej z poziomu programu.

Kiedy masz już zainsatlowany Solar North, możesz po pierwsze sprawdzić gdzie jest północ w Twoim projekcie. Jeśli nic nie zmienialiałeś do tej pory to z pewnością jest ona w kierunku zielonej nieprzerywanej linii układu współrzędnych.

Do sprawdzenia kierunku północy użyjesz pierwszego od lewej przycisku o nazwie Toggle North Arrow. Po naciśnięciu go pojawi się pomarańczowa linia wskazująca kierunek północny.

Do zmiany kierunku północy służy środkowa ikonka Set North Tool. Po jej naciśnięciu pojawi się znacznik, którym skazujesz gdzie chcesz ustawić północ.

Ostatnia ikona tego narzędzia to Enter North Angle. Po nacisnięciu ikony możesz wpisać dokładny kąt pod jakim przewidujesz kierunek północny.

Plugin Solar North jest banalny w użyciu i znacznie ułatwia pracę. Jedyną jego wadą może być to, że niestety jest dostępny jedynie dla SketchUp Pro. Więc jeśli używasz niekompercyjnej wersji programu SketchUp to z tego artykułu myślę, że przyda Ci się informacja o tym jak domyślnie ustawiona jest północ w SketchUp.

Jak ustawić północ w SketchUp kiedy nie mamy wersji Pro?

Na dzień dzisiejszy myślę, że w takiej sytuacji musisz od samego początku pamiętać o tym, żeby tak ustawić swój obiekt na działce i go modelować, żeby północ projektu była na zielonej nieprzerywanej linii.

Rozwijanie się jest ważne, zamów e-book V-Ray do SketchUp i twórz szybko fotorealistyczne wizualizacje. Darmowy fragment do pobrania tutaj.

1 komentarz do: “Jak ustawić północ w SketchUp

 1. Witam, dziasiaj „odkrylam”, szkajac publikacji do V-Ray, Wasza strone internetowa. I..zaczelam czytac..
  o projektach, o Sketchup..Swietne wpisy, chocaz slowo brzmi w tym konteksie zbyt banalnie. Zatem -respekt i gratulacje!
  Rowniez z tej samej branzy-
  Aleksandra
  [rowniez z tej samej branzy]

  ps- czcionka nie jes „wyrenderowana” na jezyk polski, ale wazny jest przekaz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *