Opublikowano 3 komentarze

Jak dodać render wnętrza na Shutterstock

Shutterstock 3d rendering property release form

Jednym z moich ulubionych i bardzo satysfakcjonujących zajęć poza regularnym czasem pracy jest szukanie i testowanie pasywnych form zarabiania.

Do takich poszukiwań zachęcił mnie Podacast Michała Szafrańskiego i jego książka Fiansowy Ninja. Pierwszą i póki co najbardziej udaną moją współpracą jest sprzedawanie grafik na Shutterstock 'u. Mam dużą satysfakcję z tego, że raz wykonana grafika sprzedaje się wiele razy i właściwie od momentu kiedy zostanie zaakceptowana może sprzedawać się bez dalszego mojego wysiłku regularnie przez wiele, wiele lat. Moje obrazy można zobaczyć o tutaj: Agnieszka van der Esch Shutterstock Contributor

Początkowo jako współpracownik (contributor) Shutterstock 'a dodawałam głównie grafiki wektorowe, później podjęłam temat renderów i tu napotkałam się na drobną przeszkodę kiedy chciałam opublikować render wnętrza. Okazuje się, że rendery rzeczy, produktów, mock-up’y można dodawać bez problemu, ale przy publikowaniu wizualizacji wnętrz należy wypełnić i załączyć tzw. Umowę o udostępnianie obrazów majątku (Property Release). Nigdzie w sieci nie znalazłam jak dokładnie powinno zostać ono wypełnione w przypadku renderów wnętrz, więc metodą prób i błędów wypełniałam, skanowałam i załączałam. Aż do momentu sukcesu i akceptacji.

Komunikat po odrzuceniu grafiki wyglądał u mnie tak: „Brak zgody na wykorzystanie zdjęć 3D wnętrza. Do tego zgłoszenia wymagana jest zgoda na wykorzystanie zdjęć 3D wnętrza, której nie otrzymaliśmy. Potrzebujemy zgody na wykorzystanie zdjęć nieruchomości wraz z nazwą używanego programu 3D i nazwą licencji na oprogramowanie.”

Żeby oszczędzić Wam tej drogi postanowiłam podzielić się swoją wiedzą na ten temat i pokazać mój poprawnie wypełniony formularz przyjęty przez Shutterstock.

Okazuje się, że z całego tego formularza wystarczy wypełnić 3 pola:

  1. ” Właściciel ” (” Owner „) czyli Wasze imię i nazwisko, u mnie Agnieszka van der Esch
  2. ” Majątek ” (” the 'Property’ „) czyli tytuł grafiki np. 3D interior rendering
  3. ” Opis majątku ” ( ” Description of Property ” ) gdzie trzeba podać nazwę oprogramowania które zostało użyte do wykonania grafiki, chodzi tu o programy do modelowania i renderowania. Czyli w moim przypadku Sketchup Pro 2018 Commercial / Windows-Mac / Single-user , V-ray 3 for Sketchup Workstation Commercial Windows-Mac

Property release interior 3d rendering illustration

Taką ” Umowę o udostępnianie obrazów majątku ” (Property Release) załącza się przy Zatwierdzaniu ( Submit ) dodawanej grafiki.

Shutterstock UMOWA O UDOSTĘPNIENIE OBRAZÓW MAJĄTKU (PROPERTY RELEASE)

Shutterstock UMOWA O UDOSTĘPNIENIE OBRAZÓW MAJĄTKU (PROPERTY RELEASE)

Jeszcze jedna cenna uwaga przy dodawaniu renderów na Shutterstock jest taka, że w opisie (Description) oraz w słowach kluczowych ( Keywords) muszą znaleźć się słowa 3d rendering lub illustration, 3d, visualisation. Słowa które wyraźnie dają znać, że nie jest to zdjęcie.

Zarejestrować się i sprzedawać grafiki można o tu: Shutterstock Contributor

Dla mnie jest to wykorzystywanie pasji i zainteresowań do zarabiania w mądry sposób. Taka praca dodatkowa poza „etatem” daje dużo radości, szczególnie jak widzi się, że garfiki się sprzedają. Nie wszystkie tak samo często, niektóre pierwszy raz dopiero po dłuższym czasie. Ciekawa jest też obserwacja co sprzedaje się lepiej, a co gorzej i wyciąganie wniosków.

3 komentarze do “Jak dodać render wnętrza na Shutterstock

  1. Hej! Ile udało Ci się zarobić na Shutterstocku? Jak wyglądają wkoty i statystyki?

    1. I Wojtek wybacz, że dopiero teraz odpisuję 😉 Z dużym opóźnieniem. W razie pytań pisz na: pracownia@arch-vis-studio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *