Opublikowano Dodaj komentarz

Dom pasywny – czym różni się w wyglądzie od domu tradycyjnego?

dom pasywny

Dom pasywny to dom o niskim zapotrzebowaniu na energię, czyli poniżej 15 kWh/(m²·rok). Czy taki dom różni się samym wyglądem od domu tradycyjnego? Okazuje się, że tak! Dla energooszczędności domu znaczenie ma również jego kształt, czyli bryła budynku.

Dom pasywny lub energooszczędny może mieć formę architektoniczną domu tradycyjnego, ale większą efektywność uzyskamy jeśli zastosujemy rozwiązania wpływające na oszczędzanie energii już w samym kształcie budynku.

Jakie są w takim razie charakterystyczne cechy wyglądu domu pasywnego?

Pierwszą ważną cechą jest zwarta bryła budynku, nie musi to być koniecznie plan prostokąta, ale im bardziej rozczłonowana jest bryła, tym więcej w budynku jest ścian zewnętrznych w stosunku do jego powierzchni. Zwartość, czy rozczłonkowanie budynku określa współczynnik A/V ( area/volume). Dla energooszczędności zawsze najlepszy będzie jak najmniejszy współczynnik A/V. Współczynnik ten określa stosunek przegród zewnętrznych (ich powierzchnię) do kubatury („objętości”) domu.

Drugim istotnym czynnikiem przy planowaniu wyglądu domu pasywnego jest unikanie balkonów, lukarn i wykuszy, gdyż są to miejsca, przez które może uciekać ciepło z domu. Poniżej zdjęcie termowizyjne domu, na którym wyraźnie widać zaznaczone kolorem czerwonym ucieczka ciepła przez wykusz z balkonem.

Fot. InfraTec

Oczywiście jeśli zależy Ci na tym, żeby mieć balkon w domu pasywnym to jest to możliwe. Istnieją rozwiązania techniczne, które umożliwiają montaż balkonu w taki sposób, żeby nie powodowało to ucieczki ciepła. Jednym z ciekawych rozwiązań może być na przykład montaż balkonu na metalowych linkach (cięgnach). Innym może być użycie balkonowego łącznika termoizolacyjnego.

dom pasywny balkon
Balkon w domu pasywnym

Charakterystyczną cechą wyglądu domów pasywnych są duże przeszklenia od południowej strony domu oraz jak najmniejsze przeszklenia lub całkowity ich brak od strony północnej.

Im większe przeszklenia zaplanujemy od strony południowej, tym większe będą zyski z promieniowania słonecznego. Domy pasywne mogą wykorzystywać efekt szklarniowy. Jest to źródło dodatkowego ciepła dla wnętrza budynku. Taką „szklarnią” w domu pasywnym jest ogród zimowy, o którym mówi się, że zapewnia nam piątą porę roku. I tutaj też często powstaje pytanie, a co w lecie kiedy dom może nadmiernie się przegrzewać? Podczas projektowania bierze się to też od razu pod uwagę, najprostszą metodą zapobiegania takiej sytuacji są ruchome osłony okienne. Od strony północnej domu pasywnego najlepiej jest zaplanować pomieszczenia techniczne, łazienki, czy korytarze.

dom pasywny szklarnia
Szklarnia w domu pasywnym

Kolejną cechą domów pasywnych jest oddzielanie garażu od konstrukcji domu. Garaż powinien stanowić oddzielny budynek lub być połączony z domem łącznikiem jeśli ma stanowić jedną bryłę z domem.

Inną charakterystyczną cechą w konstrukcji domu pasywnego, ale już nie mającego wpływu bezpośrednio na jego wygląd są fundamenty. Domy pasywne posadawia się na płycie fundamentowej. Płyta fundamentowa z szalunkiem traconym ogranicza do minimum mostki termiczne w obrębie fundamentów.

Podsumowując dom pasywny powinien być zaprojektowany w taki sposób, żeby miał jak najmniejszą ilość ścian zewnętrznych, powinno unikać się zbędnych elementów, przez które istnieje możliwość ucieczki ciepła takich jak balkony, lukarny, czy wykusze. Warto wykorzystać efekt szklarniany budując ogród zimowy od strony południowej oraz unikać lokalizowania garażu w bryle budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *