Opublikowano Dodaj komentarz

Co to jest rekuperacja?

Co to jest rekuperacja?

Co to jest rekuperacja? W telegraficznym skrócie rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W rekuperacji chodzi o to, żebyśmy mieli świeże powietrze w domu cały czas, 24 h na dobę. A przy okazji dzięki odzyskowi ciepła oszczędzamy na ogrzewaniu od 10 do nawet 30%.

Ogólnie wentylacja w domu jest potrzebna po to, żeby dostarczać do wnętrza domu świeże powietrze zawierające tlen niezbędny do oddychania i do spalania paliw w piecach, a usuwać z niego powietrze zużyte. Ważne jest też usuwanie nadmiaru wilgoci powstającej podczas gotowania, prania lub kąpieli. Niedobór tlenu w niedostatecznie wentylowanych wnętrzach ma niekorzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie ludzi, a nadmiar wilgoci w powietrzu działa niszcząco na mury budynku i elementy jego wyposażenia.

Poniżej odpowiadam na kilka najczęściej zadawanych przez klientów pytań dotyczących rekuperacji w domu jednorodzinnym:

Czy w domu z rekuperacją możemy mieć otwierane okna?

Tak, w domu z rekuperacją jak najbardziej można mieć wszystkie okna z możliwością otwarcia. Ale tak na prawdę nie jest to konieczne, gdyż i tak będziemy mieć świeże powietrze w całym domu. Okna nieotwieralne „fix” są tańsze, więc być może w niektórych miejscach warto jest je zastosować korzystając z tego komfortu, że mamy w domu rekuperację.

Czy w domu z rekuperacją potrzebne są kominy wentylacyjne?

Nie, w domu z rekuperacją nie są potrzebne ani kominy wentylacyjne, ani kratki czy zetki wentylacyjne. Natomiast w domu z wentylacją naturalną musi być kilka kanałów wentylacyjnych i muszą one wystawać co najmniej kilkadziesiąt centymetrów ponad połać dachu, co czasem też zmienia wygląd budynku na mniej atrakcyjny. Jedyne kominy jakie mogą wystąpić w domu z rekuperacją to takie związane z ogrzewaniem, w zależności od typu pieca lub komin od kominka jeśli taki planujemy. W ten sposób mimo kosztów rekuperacji oszczędzamy na koszcie budowy kominów.

Jaki jest orientacyjny koszt rekuperacji w domu jednorodzinnym?

Koszty podzieliłabym na dwie kategorie: koszt projektu i koszt urządzenia z montażem:

  1. Kosz projektu wynosi ok. 1000 zł
  2. Koszt wykonania rekuperacji ok. 6000 zł

Przykładowo w jednym z projektowanych przez nas domów bez systemu rekuperacji koszt kominów wentylacyjnych wynosił ok. 3500 zł za materiał oraz wykonanie. Czyli koszt rekuperacji w tym momencie jest dwukrotnie wyższy, ale za to dużo wyższy komfort użytkowania domu oraz możliwość wieloletniej oszczędności na ogrzewaniu domu.

Czy w domu z rekuperacją można mieć kominek?

Tak, jak najbardziej w domu z rekuperacją można mieć kominek. Wskazane jest zastosowanie kominka z zamkniętą komorą spalania tzn. takiego, który powietrze do spalania pobiera z zewnątrz. Nie powinno stosować się otwartego paleniska.

Przeczytaj też: Dom pasywny – czym różni się w wyglądzie od domu tradycyjnego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *