Adaptacja projektu gotowego

adaptacja projektu typowego

Adaptacja Projektu Gotowego


Zakup projektu gotowego nie wystarczy, by rozpocząć budowę. Należy zlecić architektowi adaptację projektu. Jest to etap, w którym projekt gotowy staje się projektem budowlanym.

Adaptacja projektu typowego polega na dopasowaniu zakupionego projektu do działki. Możliwe jest, że poza samym dopasowaniem chciałbyś dokonać zmian w wybranym projekcie, żeby jak najlepiej spełniał oczekiwania. Przygotowałyśmy dwie różne oferty cenowe w zależności od tego, która z tych możliwości jest Tobie bliższa.


Projekt musi być zgodny z wytycznymi planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Plan miejscowy określa zazwyczaj: geometrię dachu, kąt nachylenia dachu, szerokość elewacji frontowej, maksymalną wysokość budynku, kolorystykę budynku, wielkość zabudowy w stosunku do całej działki, % zieleni jaką musimy zostawić.

Podstawa –  Kiedy projekt nie potrzebuje zmian:  

  • przygotowanie Projektu Zagospodarowania Terenu dla działki- cena 2000 zł
  • opinia geotechniczna – ok. 1000 – 1500 zł (koszt opcjonalny, może być po stronie klienta)
  • mapa do celów projektowych – ok. 500 – 1000zł (koszt opcjonalny, może być po stronie klienta)
  • obsługa urzędu w celu uzyskania pozwolenia na budowę – od 600 zł + indywidualna ocena odległości Urzędu od biura (koszt opcjonalny, może być po stronie klienta)

Usługa obejmuje zgromadzenie dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o decyzję na pozwolenie na budowę lub przy składaniu wniosku na zgłoszenie budowy. Kupiony projekt trzeba dopasować do warunków zabudowy lub obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Opinia geotechniczną, która określa warunki posadowienia budynku i jego kategorię wraz z obowiązkowymi badaniami geotechnicznymi gruntu oraz mapę do celów projektowych – zlecamy geologowi i geodecie a ich cena zależna jest od skomplikowania projektu. Pomagamy również przy wypełnianiu wniosków oraz przygotowaniu pism do urzędu.


Dodatki – Kiedy potrzebne są zmiany

Kupując projekt gotowy warto zwrócić uwagę na jakie zmiany pozwala architekt, który go zaprojektował (jest to jego dzieło). Zazwyczaj projektanci pozwalają na zmianę fundamentów, technologi budowy, technologi wykonania stropów, pokrycia dachu, zmiany w instalacjach wewnętrznych, zmianę układu pomieszczeń. Można dokonywać również zmiany w wielkości okien i drzwi lub zdecydować się na likwidację okna. Jeśli chodzi o gabaryty budynku, zazwyczaj można powiększyć jego wymiary zewnętrzne do 10%, można też nieznacznie podwyższyć budynek.

Przykład poważnej zmiany w projekcie gotowym? Zmiana kąta nachylenia dachu. Powoduje ona zmianę wymiarów drewna użytego do konstrukcji. Jest to zmiana istotna, wymaga ponownego wykonania projektu konstrukcji.

Do ceny podstawowej trzeba będzie dodać wybraną zmianę. Cena zależy od tego co chcemy zrobić. Np. jeśli zmiana w rozkładzie pomieszczeń nie będzie wymagała zmian w konstrukcji budynku, to nie trzeba doliczać ceny za zmianę konstrukcyjną. Cenę uzgodnimy na spotkaniu dokładnie poznając Twoje potrzeby.   Propozycje zmian i ich orientacyjne ceny:

  • Zmiana układu funkcjonalnego w obrębie ścian działowych – cena od 1000 zł
  • Zmiana w konstrukcji budynku – cena od 2000 zł
  • Zmiana w projekcie elektryki – cena od 1000 zł
  • Zmiana w projekcie wodno-kanalizacyjnym, c.o. i gazowej, charakterystyka energetyczna – cena od 1500 zł

Projekt musi być zgodny z wytycznymi planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dom: projekt gotowy czy projekt indywidualny? Porównanie kosztów.